Nemrégiben beszélgettem az öcsémmel, és szóba került, hogy a kisebbik gyereket elvitték barázdazárásra. Bevallom, mivel nálunk már nagyobbak a fiúk, ez a téma eddig valahogy elkerülte a figyelmemet. Fogalmam sem volt pontosan, hogy mi is az a barázdazárás, így kíváncsiságból elkezdtem utánanézni. Kiderült, hogy ez egy nagyon fontos fogászati beavatkozás, ami a gyerekek fogainak egészségét szolgálja. 

Mivel úgy gondolom, hogy nem vagyok ezzel egyedül, összefoglalom most nektek, amit megtudtam, hátha másnak is hasznos lehet ez az információ.

Szóval a barázdazárás egy egyszerű, de nagyszerű módszer, amit leggyakrabban gyerekek és serdülők újonnan kibújt őrlőfogain alkalmaznak. Az őrlőfogak felszínén ott vannak azok a mély, kis titkos barázdák, amik előszeretettel gyűjtik össze az ételmaradékot és a lepedéket, mert ugye, ki szeretne ott takarítani? Na, itt jön képbe a barázdazárás!

Ez az eljárás nemcsak, hogy fájdalommentes, de fúrás sincs benne! Nem tudom te hogy vagy vele, de én ha csak meghallom a fúró hangját, összeszorul a gyomrom!

Az egész egy kicsit olyan, mint amikor a fogadra visznek fel egy “varázsanyagot” – egy speciális, folyékony műanyagot, ami szépen befolyik a barázdákba. Ezután UV-fénnyel megvilágítják (igen, mint egy kis fogászati diszkóban), és puff, már meg is keményedik, mint egy szuper pajzs. Ezzel megelőzi, hogy a barázdákban baktériumok telepedjenek meg és szuvasodást okozzanak.

Ez a kis “védelmi réteg” évekig hűségesen szolgálja a fogaidat, de időnként nem árt megmutatni egy szakembernek, hogy minden rendben van-e vele. Ha kopik, pótolható, így mindig toppon tartja a fogszuvasodás elleni védelmet. 

A barázdazárás főleg akkor ajánlott, amikor a maradó fogak még frissek, ropogósak, és mentesek a szuvasodástól. 

Ez az egyik legjobb trükk, hogy a nehezen elérhető helyeket is megóvd a fogszuvasodástól.

És hát ki ne szeretne egy kis plusz védelmet, ha arról van szó, hogy a fogaid hosszú távon is egészségesek maradjanak?

Nagyon ajánlom a gyerekes szülőknek, mert ha ez az első “élménye” a gyereknek, akkor talán nem fog félni a fogászati kezelésektől, hiszen rövid ideig tart és teljesen fájdalommentes. Nincs rosszabb mint egy síró, hadakozó gyerek a fogorvosi székben. Nekem a fiam egyszer idegességében ráharapott a fúróra… Hát nem kívánom ezt az élményt senkinek sem. 

Egy dentálhigiéniás szakember nagyon sokat segíthet, hogy ilyen ne történjen meg veled! 

A fogszuvasodás kialakulásának lehetséges okai – avagy miért nem barátod a cukor és a lustaság:

  • Helytelen táplálkozás
  • Nem megfelelő szájhigiénia
  • Barázdált fogfelszín

Ha szereted a cukros finomságokat, akkor figyelj! A cukor valóságos partiházigazda a szádban – gyorsan savvá alakul, és ezek a savak aztán nekiesnek a fogaidnak, hogy szép kis lyukakat fúrjanak beléjük. Minél több cukros italt és édességet fogyasztasz, annál nagyobb az esélye, hogy a fogszuvasodás felüti a fejét.

A barázdazárás teljesen fájdalommentes eljárás és segít megelőzni afogszuvasodást!

Ha elfelejted a napi fogmosást és fogselyem használatot, gyakorlatilag meghívót küldesz a lepedéknek és baktériumoknak, hogy foglaljanak helyet a fogaidon. Különösen azokban a rejtett zugokban, mint a fogak közötti rések és a barázdák – ott igazán jól érzik magukat.

Az őrlőfogaid felszínén lévő mély barázdák olyanok, mint kis bunkerok a lepedék és az ételmaradékok számára. Ezekben a “titkos helyeken” a baktériumok kedvükre szaporodhatnak, és savat termelhetnek, amivel lassan, de biztosan szétmarják a fogaidat.

A fogszuvasodás elkerülésére néhány egyszerű tipp – avagy hogyan győzd le a foglyukakat:

  1. Rendszeres fogmosás és fogselyem használat: Nincs mese, napi legalább kétszer fogat kell mosni, méghozzá fluoridos fogkrémmel. És ne felejtsd a fogselymet se! Az a kis szál csodákat tesz a fogak közötti részek tisztán tartásában, ahol a fogkefe nem ér el.
  1. Megfelelő étrend: Próbálj meg lemondani a napi cukorbombákról – helyette inkább rágcsálj több zöldséget és gyümölcsöt, és igyál vizet! Ezek serkentik a nyáltermelést, ami egy természetes védekezési mechanizmus a savak ellen.
  1. Fluoridos kezelés: A fluorid a fogzománc szuperhőse! Erősíti és ellenállóbbá teszi a savakkal szemben. Használj fluoridos fogkrémet és szájvizet rendszeresen, és máris sokat tettél a fogaidért.
  1. Barázdazárás: Ha van rá lehetőséged, kérj barázdazárást! Ez a kis eljárás kisimítja a redőket, mintha csak egy fogászati vasalót használnának, így a lepedék és ételmaradékok nem tudnak elbújni, és nem tudják elkezdeni a szuvasodás partyját.

Tudjuk, hogy a fogászati kezelések nem éppen olcsók, de a barázdazárás olyan, mint egy kis pénzügyi mentőöv a jövőre nézve!

Az egyik legnagyobb előnye, hogy segít megelőzni a fogszuvasodást, különösen az őrlőfogak terén, ahol a probléma leginkább kialakulhat. Ha sikerül megőrizni a fogaid szuvasodásmentes állapotát, elkerülheted azokat a drága beavatkozásokat, mint a fogtömés, gyökérkezelés vagy akár a fogpótlás. Gondolj csak bele: egy barázdazárás költsége messze elmarad egy gyökérkezelés vagy koronázás árától. Szóval itt egy kis befektetés, ott pedig nagy megtakarítás!

Miért szuper ez az eljárás? Mert viszonylag olcsó, és csak egyszer kell elvégeztetni – nem kell állandóan visszatérni miatta, mint egy fogszabályzó esetén. Egy egyszeri kiadás, ami hosszú távra szól, és segít megúszni a rendszeres, fogszuvasodás miatti kezelések körét.

Ráadásul, mivel nincs szükség érzéstelenítésre vagy bonyolult, hosszadalmas beavatkozásokra, az időt is megspórolhatod vele. Nem kell napokat kihagynod a munkából vagy a suliból, és a kezelés villámgyorsan lezajlik. Míg egy tömés vagy gyökérkezelés több alkalmat is igényelhet, a barázdazárás pikk-pakk kész, így költséghatékony idő és pénz szempontjából is.

A barázdazárás felnőtteknél is működik, de előtte azért meg kell nézetni, hogy tényleg szükséges-e. Szóval ne rohanj rögtön a kezelőszékbe, várd meg, amíg zöld utat kapsz.

Bár az idő múlásával a fogzománc keményebb lesz, mint egy acélpáncél, a barázdák – azok a kis mélyedések az őrlőfogakon – továbbra is a lepedék és baktériumok kedvenc búvóhelyei. Ha eddig kimaradt a barázdazárás, és a fogaid még mindig tip-top állapotban vannak, érdemes lehet megfontolni ezt az eljárást megelőzésként.

Felnőttkorban is elvégezhető ha:

  • Mély barázdáid vannak, amik tele lehetnek lepedékkel és baktériumokkal: Ezek a barázdák tökéletes búvóhelyek a szuvasodásért felelős kis „gonosztevők” számára. A barázdazárás olyan, mintha lakatot tennénk rájuk, hogy ne férjenek hozzá a foghoz.
  • A fogaid még szuvasodásmentesek: A barázdazárás csak akkor működik, ha még nincs probléma a fogakkal. Ha már ott figyel egy kis lyuk, akkor sajnos a zárás helyett inkább tömést kell alkalmazni.
  • Nagy a szuvasodás kockázata: Vannak, akiknek egyszerűen hajlamosabbak a fogaik a szuvasodásra – genetika vagy más tényezők miatt. Nekik különösen ajánlott a barázdazárás, hogy megelőzzék a későbbi problémákat.

A barázdazárás eljárása valamikor az 1960-as években robbant be a fogászat világába, amikor  rájöttek, hogy a fogak barázdái olyanok, mint kis lepedék-csapdák. Ekkor született meg az ötlet: mi lenne, ha ezeket a barázdákat bezárnánk? Az ötlet zseniálisnak bizonyult, és az eljárás az 1970-es évekre már egyre népszerűbbé vált.

Azóta a barázdazárás szinte mindennapos lett a rendelőkben, és ma már világszerte milliók élvezik a “barázdamentes” életet – mintha a fogak egy VIP védelmet kaptak volna a fogszuvasodás ellen.

Az UV-fényre keményedő anyagokkal, amik úgy működnek, mint egy fogászati “páncél”, a barázdazárás gyorsan elterjedt, különösen a gyerekek és tinédzserek körében, akiknél a fogszuvasodás elleni harc igazi kihívás. 

A nagymamák folyton tömik őket mindenféle édességgel. Jaj de hát csak egy szelet csokit adtam, de tényleg csak két fagyit kapott! Ismerősek ezek a mondatok? Mert nekem igen, aztán persze neked mint szülőnek kell rávennie a gyereket a fogmosásra. A kamaszkor még rosszabb, mert már juszt se azt csinálja amit mondasz neki. 

///

Ja, nem is mondtam, öcsiék a dentalsalon.hu oldalon találtak rá Vas Henriett dentálhigiénikusra (egy kollega ajánlása nyomán) és nála voltak barázdazáráson. Ő tényleg nagyon ért a gyerekek fogainak egészségéhez, és az oldalon rengeteg hasznos tanácsot is olvashatsz, ha érdekel a téma.

illusztráció: pixabay.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here