Az állattartás egy igazi örömforrás, de emellett rengeteg pozitív hatása van az életünkre is – érzelmi, fizikai és mentális szempontból egyaránt. Gondolj csak bele: egy kutya vagy egy macska nemcsak társaságot nyújt, hanem aktívabb életmódra ösztönöz, biztonságérzetet ad, javítja a szociális kapcsolatainkat, és persze felelősségre is tanít minket. Nem beszélve azokról a végtelenül aranyos és vicces pillanatokról, amelyek mosolyt csalnak az arcunkra a legrosszabb napokon is.

De az állattartás azonban nem csak móka és kacagás. Felelős gazdiként fontos, hogy kedvenceink egészségére is odafigyeljünk. Ebben játszik kulcsszerepet az állatorvos. Na de miért is olyan fontos az állatorvos szerepe?

20 évnyi kutyatartás során rengeteg helyzettel találkoztam már, amiben bizony kellett az állatorvos segítsége. Nem titkolom, hogy mi Dr. Lévai Péterhez illetve az ő rendelőjébe (kisallatdoki.hu) hordtuk kutyáinkat de például tesómék is a cicájukat. Péter mellett mindenképpen meg kell elmítenem még Dr. Szentpétery Tímea és Dr. Sziklai Lilit is, akik végtelen profizmusukkal többször is sokat segítettek nekünk. Ha még nem tudod, hogy itt fővárosban vagy a környékén hová vidd kedvencedet, akkor nyugodt szívvel tudom őket ajánlani neked. Szerintem ők az egyik legjobb budapesti állatorvosi rendelő

Péterékkel többször is beszélgettünk arról, hogy az állatoknál, csakúgy mint az embereknél, a megelőzés sokkal hatékonyabb és egyszerűbb út, mint a már kialakult problémák kezelése. A megelőző gondoskodás lényege egyszerű: érdemes időnként akkor is szakemberhez vinni kedvencünket, amikor látszólag minden rendben van vele. Érdekes párhuzam, hogy míg autónkat rutinszerűen visszük szervizelésre, karbantartásra – legyen szó olajcseréről vagy fékek ellenőrzéséről -, addig házi kedvenceink esetében ez a preventív szemlélet még nem vált általános gyakorlattá.

Szóval ebben a bejegyzésben ezt a szemléletet igyekszem kicsit népszerűsíteni.

Segítenek megelőzni a betegségeket

Amikor kisállatot fogadunk otthonunkba, a szeretet és a gondoskodás természetesen jön (remélhetőleg …). De vajon gondolunk-e arra is, hogy kedvenceink egészségének megőrzése rendszeres állatorvosi látogatást igényel? Az állatorvos nemcsak akkor játszik fontos szerepet, ha már baj van – a megelőzés ugyanolyan, ha nem fontosabb része az állattartásnak. Ráadásul megelőzni a gondot jóval olcsóbb is, mint kezelni a már kialakult betegséget (ez is szempont!) 

Nézzük, miért is olyan lényeges a rendszeres állatorvosi ellátás!

  • Oltások – az életmentő elővigyázatosság
  • Korai felismerés – az apró jelek is számítanak
  • Táplálkozási tanácsok – az egészség alapja
  • Ivartalanítás – a megelőzés kulcsa

Az állatorvosok elsődleges feladata, hogy megvédjék kedvenceinket a súlyos, fertőző betegségektől. Gondoljunk csak olyan rettegett kórokra, mint a veszettség, a parvovírus vagy a macskanátha – ezek mind halálosak lehetnek, ha nem védekezünk ellenük. Szerencsére a rendszeres védőoltásokkal ezek a betegségek könnyen megelőzhetők, és így gondoskodhatunk arról, hogy kedvencünk hosszú és egészséges életet éljen mellettünk.

Az állatorvosi vizsgálatok nem csupán rutinellenőrzések. Egy képzett állatorvos már a legkisebb eltérésekből is felismerheti a betegségek első jeleit, amelyek otthon talán elkerülnék a figyelmünket. Egy egyszerű vizsgálat során észrevehetik a fogászati problémákat, a bőrbetegségeket, vagy akár egy komolyabb problémát is, például daganatot. A korai felismerés életet menthet, hiszen egy időben elcsípett probléma sokkal könnyebben kezelhető!

Nemcsak mi emberek, hanem kisállataink is igénylik a megfelelő étrendet ahhoz, hogy egészségesek maradjanak. A nem megfelelő táplálkozás náluk is komoly egészségügyi problémákhoz vezethet – túlsúly, cukorbetegség vagy éppen emésztési gondok üthetik fel a fejüket. Az állatorvos segít abban, hogy a kedvencünk igényeinek megfelelő étrendet állítsunk össze, ezzel megelőzve a jövőbeli problémákat. És nem csak az étkezés számít! Az állatorvos tanácsot ad abban is, hogy mennyi mozgásra van szüksége az állatunknak ahhoz, hogy fittebb és boldogabb legyen.

Az ivartalanítás nemcsak a nem kívánt szaporulat megelőzését szolgálja, hanem komoly egészségügyi előnyei is vannak. Az ivartalanított állatoknál jelentősen csökken a méhgyulladás, az emlődaganat és más betegségek kockázata. Emellett a viselkedési problémák is ritkábbak az ivartalanított kedvenceknél, így kiegyensúlyozottabb és boldogabb életet biztosíthatunk nekik.

Meggyógyítják őket (ha már beütött a betegség)

Ha kedvencünk beteg lesz, az állatorvos segít megtalálni a probléma gyökerét. Legyen szó fizikai vizsgálatról, laboratóriumi tesztekről vagy képalkotó eljárásokról, az állatorvos minden eszközt bevet, hogy pontos diagnózist állítson fel. Ha szükséges, műtéti beavatkozásokat is végez, legyen az egy rutin ivartalanítás vagy egy komolyabb életmentő műtét. Különösen fontos az állatorvos szerepe a daganatos megbetegedések esetén, ahol a korai felismerés és a célzott kezelés létfontosságú.

És hogy ne feledkezzünk meg a fogápolásról sem: az állatorvosok rendszeresen eltávolítják a fogkövet, kezelik a fogínyproblémákat, és segítenek megelőzni a súlyosabb fogászati betegségeket. Hiszen egy boldog kutya vagy macska jókedvűen rágcsál, és persze mosolyog a maga kisállatos módján.

Sérülések, műtétek vagy mozgásszervi problémák után az állatorvosi fizioterápia segíti az állat felépülését. Legyen az masszázs vagy vízi terápia, ezek a kezelések csökkentik a fájdalmat és gyorsítják a gyógyulást.

Egy állatorvos azonban nemcsak a műtétek során fontos, hanem utógondozásban is. Tanácsot ad a gazdiknak a gyógyszerek beadásáról, a megfelelő étrendről, és arról, mennyi mozgás javasolt a gyógyulás idején.

Az állatok mellett a gazdikat és védik

Az állatorvosok munkája sokkal több, mint egyszerűen csak a háziállatok egészségének fenntartása. Az ő segítségükkel nemcsak kedvenceinket tarthatjuk fitt és boldog állapotban, hanem az emberek egészségére is vigyázhatunk. Gondoljunk csak bele: ha a kutyánk egészséges, akkor kisebb az esélye annak, hogy olyan betegségek terjednek át róluk ránk, mint a veszettség vagy különféle paraziták.

Nekem is volt egy kutyám, Álmos (és előtte Ander is persze), akit rendszeresen elvittem Dr. Lévai Péterékhez ellenőrzésre. Ahogy Álmos egyre idősebb lett, annál inkább figyeltem arra, hogy minden szükséges oltást megkapjon, és részt vegyen a rendszeres szűrővizsgálatokon. Így nemcsak őt védtem meg, hanem magamat és a környezetemet is az állatokról emberre terjedő betegségektől.

Ami a kutya viselkedési problémáit illeti, fontos megemlíteni, hogy bár az állatorvosok tanácsokkal láthatnak el bennünket (főleg hogy ha a gond mögött valami betegség húzódik meg), a viselkedési problémák kezeléséhez érdemes egy jó kutyaiskolát választani. Ott profi oktatók segíthetnek abban, hogy kutyánk viselkedése ne okozzon veszélyt sem rá, sem ránk, így sok fejfájást és kellemetlenséget megelőzhettünk.

Összességében úgy érzem, hogy az állatorvosok bevonásával és a kutyaiskolák segítségével gondoskodhatunk arról, hogy kutyánk boldog és egészséges legyen és hogy mi igazán felelős állattartónak hívhassuk magunkat.

Tanácsadással is segítenek

Az állatorvos nemcsak akkor segít, ha kedvencünk beteg, hanem a mindennapi gondozásban is fontos tanácsokat adhat. Legyen szó például

  • etetésről, 
  • egészségügyi problémákról vagy 
  • viselkedési gondokról, 

érdemes konzultálni velük, hiszen ők a legjobb útmutatók abban, hogyan biztosítsuk kedvencünk számára a boldog és egészséges életet.

Az állatorvosok segítenek abban, hogy kedvencünk étrendje mindig megfelelő legyen. Ha kölyökkutyáról vagy cicáról van szó, az állatorvos pontos tanácsokat ad, hogyan biztosítsuk számukra a növekedéshez szükséges tápanyagokat. Speciális étrendekre is szükség lehet, például ha a kisállat elhízott, cukorbeteg vagy allergiás. Ilyenkor az állatorvos segít kialakítani egy egészséges diétát, sőt, akár az étrend-kiegészítők használatában is adhat útmutatást.

Az én kutyám például allergiás volt gyakorlatilag szinte mindenre. Nehezen találtunk olyan száraz tápot ami nem terhelte meg a gyomrát. De persze sikerült végül, hála a Dr. Lévai Péternek és csapatának..

Az állatorvosok nemcsak a testi, hanem a lelki egészség kérdéseiben is segítenek. Ha kedvencünk viselkedésében változást tapasztalunk – legyen szó szobatisztasági gondokról, agresszióról vagy szorongásról – az állatorvos hasznos tanácsokkal lát el. Akár a probléma forrását is segít felismerni, így gyorsan és hatékonyan kezelhetjük az ilyen helyzeteket.

///

… és ne feledd: ha állatorvost keresel, akkor kisallatdoki.hu

Állatorvosi Rendelő – Budapest XVIII. kerület

Címük:
1181 Budapest, Wlassics Gyula utca 58.
(Pestszentlőrinc-Pestszentimre területén)

Elérhetőségeik:

  • 📞 Vezetékes telefon/Fax: +36-1-290-4410
  • 📱 Mobiltelefon: +36-30/534-5914 (Hívható: 9:00-20:00 között)
  • ✉️ E-mail: info@kisallatdoki.hu

Rendelő könnyen megközelíthető a XVIII. kerületben (Pestszentlőrinc központi részén) és előtte az utcán lehet parkolni díjmentesen.

Kulcsszavak: állatorvos XVIII. kerület, állatorvosi rendelő Pestszentlőrinc, kisállat rendelő Budapest, állatklinika 1181

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here